Jelínková- The Akash (Portsmouth)

Financováno z projektu Erasmus +
Financováno z projektu Erasmus +

 

Sedím v taxíku a pozoruju, jak se mi moje realita zužuje a míří jedním směrem. Za zády mi mizí můj svět, moje Praha. Najednou sedím na letišti a čekám. V Praze a přesto se cítím, že na území nikoho. Jak letadlo nabírá výšku, zpřetrhávají se moje poslední kotvy s realitou tam dole. Stále kupředu. “Vítá Vás město Portsmouth, UK” Děkuji.

V cizím městě je to vždycky divný. Člověk běhá s mapou a hledá názvy ulic. Rád by nadával na svět kolem, protože ho tlačí nový boty a protože už tu bloudí dobrou půlhodinu a nemá nejmenší páru, kde je, ale nemůže. Nemůže si zanadávat na jediného kolemjdoucího kolem, protože všichni jsou nesnesitelně milí a usměvavý. Vítejte v Británii. 

Teď je čas být dospělá. Vzít na sebe business casual a vyrazit do práce. Nervózně jdu dlouhou, rušnou ulicí směrem, kde bych měla pracovat, do Indické restaurace The Akash, nejstarší indické restaurace v Portsmouth. Do restaurace, která je svým rokem založení 1978 starší než já.

Pokud jsem měla obavy, byly roztříštěné hned v prvních pár sekundách, kdy jsem měla pocit, že si mne spletli a jednají se mnou spíše jako s hostem nežli se stážistkou. 

Náplní mé práce byla samozřejmě administrativa. Ty nudné papíry, faktury a mravenčí práce. Ovšem ředitel se rozhodl, že mu budu dělat asistentku a on mě naučí, vše, co se týká podnikání v Británii, takže mi vysvětloval, jak se platí daně i telefonicky, jak se sestavuje rozvaha neboli balance sheet, výkaz zisků a ztrát a vše jsem měla šanci si ozkoušet z první ruky.

Když se ředitel dozvěděl, že mne baví marketing a zajímám se o to, jak sociální média ovlivňují lidi, pustili jsme se spolu do marketingu právě na sociálních sítích. A tak jsem jim pomohla vytvořit business blog, zprovoznit instagram, twitter a facebookovou stránku. 

Ředitel mi za to ukázal, jak efektivně se dají využít různé internetové a smarphonové aplikace k lepší organizaci firmy. Ať už jsou tu skupinové chaty na Whatsapp nebo google kalendář a to-do listy. 

Jeden den byl dokonce v práci unikátní tím, že jsme se vydali do Londýna na business konferenci, kde jsme poslouchali přednášky od vrcholových managerů z celého světa. Rozdělili jsme si program a já šla po přednáškách z marketingu, ze kterých jsem vypisovala poznámky a ředitel na přednášky z managementu. Tento příjemný den jsme završili návštěvami dvou Londýnských restaurací, kde jsme provedli observation a zkoušeli si z nich vzít inspiraci pro Akash.

Za ten měsíc, kdy jsem češtinu použila jen v několika málo případech, mi angličtina přirostla k srdci. Ještě teďˇ v Čechách mám občas chuť prodavačkám říkat Hello a Thank you. A chybí mi ten britský přízvuk, na který si člověk tak rychle zvykne. Ale je čas jít dál. A tak děkuji. Děkuju naší škole. Děkuju Ti OA Praha a programu Erasmus + za možnost tam být. Strávit měsíc mimo realitu a měsíc si hrát na Britku. 

Zdviženým malíčkům při popíjení šálku černého čaje zdar!

+420 286 857 164

2014 © Copyright OA Praha. Все права защищены

Aira GROUP s.r.o.