Tipy a rady, kde a jak studovat v zahraničí
Mnoho lidí se domnívá, že studium v zahraničí se týká pouze vysokoškolských studentů. To je ale omyl! Vycestovat mohou klidně i středoškoláci, pro něž existuje celá řada programů umožňujících pobyt v zahraničí i několik let. V některých případech mohou zájemci o studium v zahraničí dokonce získat stipendium, a ulevit tak své peněžence (tedy spíše peněžence rodičů). ????
Proč odjet studovat střední školu do zahraničí?
Důvodů je hned několik. V prvé řadě získáte nenahraditelnou zkušenost, zlepšíte si své jazykové znalosti, poznáte jinou kulturu a získáte nové přátele.
Nabyté zkušenosti vám pomohou při následném studiu na vysoké škole a především budou obrovským přínosem pro vaši budoucí kariéru.
- Nevíte, kam se za studiem vydat? Podívejte se na naše studentské stáže v rámci programu Erasmus+
Pro koho jsou středoškolské studijní programy v zahraničí určeny?
Studium na střední škole v zahraničí lze zajistit pro studenty ve věku 14-19 let. Záleží však na podmínkách jednotlivých zemí a škol. Zatímco do USA lze vycestovat nejdříve v 15 letech, do Velké Británie je to možné již ve 14 letech. Některé školy dokonce mohou přijímat i žáky ve věku 13 let.
Pro přijetí ke studiu střední školy v zahraničí je však zapotřebí splnit ještě řadu dalších podmínek. Jsou to zejména:
- Velmi slušná úroveň cizího jazyka, která je vždy prověřena na základě písemného či online testu. Minimum je obvykle nastaveno na úroveň A2/B1.
- Dobré studijní výsledky.
- Zájem poznat životní styl v cizí zemi a získat nové přátele v zahraničí.
- Samostatnost, otevřenost, přizpůsobivost, komunikativnost.
Kam se nejčastěji vycestovává?
Možností, kam vycestovat za studiem na střední škole v zahraničí, je hned několik. Nicméně, čeští studenti nejčastěji volí tyto destinace:
Průběh studia střední školy v zahraničí
Obvykle tráví studenti v zahraničí jeden trimestr, semestr nebo celý školní rok. Na dané škole studují společně s místními studenty, přičemž mají stejné osnovy a předměty a jejich výsledky jsou hodnoceny stejným způsobem. Žijí v hostitelských rodinách nebo ve studentských rezidencích, díky čemuž se stávají součástí života v daní zemi a mají možnost velmi zblízka poznat místní kulturu a zvyky.
Studiem v zahraničí si studenti mohou nejen zlepšit a rozšířit své znalosti a dovednosti, ale zároveň se také osamostatnit a získat spoustu nezapomenutelných zážitků.
Studentský koordinátor
V zahraničí nebudete sami. Po celou dobu bývá studentům k dispozici koordinátor, který dohlíží na bezproblémový pobyt a na nějž se lze v případě potřeby obrátit. Koordinátoři jsou pečlivě vybíráni, přičemž se vesměs jedná o osoby, které mají bohaté zkušenosti se zahraničními studenty (mnoho z nich si samo prošlo nějakým zahraničním programem). Všichni koordinátoři musí mít pedagogické vzdělání.
Koordinátoři pravidelně studenty navštěvují, kontrolují průběh jejich pobytu a studia a následně zasílají rodičům studentů zprávy o studijních výsledcích jejich ratolestí. Kromě koordinátora jsou studentům k dispozici samozřejmě i zaměstnanci zahraniční střední školy.
Typy středních škol
Stejně jako tomu bývá i u nás, v zahraničí si studenti mohou vybrat mezi studiem na státní nebo soukromé střední škole. Každý typ školy má přirozeně určité výhody a nevýhody. Státní střední školy jsou zpravidla cenově dostupnější, nelze si však volit lokalitu školy a student se musí přizpůsobit běžnému školnímu programu. Soukromé střední školyjsou často školy prestižní mající dlouhou tradici a vysokou akademickou úroveň.
Pro usnadnění výběru a rozhodování jsme pro vás připravili názornou infografiku, v níž jsou uvedeny některé základní charakteristiky státních a soukromých středních škol v zahraničí:
Ubytování při studiu
Co se ubytování týče, má student dvě možnosti: pobývat v hostitelské rodině nebo ve studentské rezidenci.
Hostitelská rodina
Každá hostitelská rodina je vždy pečlivě vybírána, důsledně prověřována a kontrolována. Cílem je zajistit, aby se student v dané zemi cítil bezpečně a takříkajíc „jako doma“. Všechny hostitelské rodiny se snaží co nejvíce zapojit daného studenta do života v dané zemi, seznámit ho s tamějšími zvyky a ulehčit mu adaptaci na prostředí nacházející se daleko od jeho domova a rodiny. Hostitelskou rodinou se může stát rodina úplná, ala také rodina pouze s jedním rodičem či rodina bez dětí.
Ubytování v hostitelské rodině zahrnuje i stravu, obvykle polopenzi ve všední dny a plnou penzi o víkendu. Studenti se po dobu studia v zahraničí stávají plnohodnotnými členy hostitelské rodiny a očekává se od nich, že se budou účastnit většiny rodinných aktivit.
Studentská rezidence (Boarding Schools)
Zahraniční studenti mohou být ubytování také ve studentských rezidencích (tzv. Boarding Schools), jež bývají často přímo v areálu školy nebo v jejich bezprostřední blízkosti.
Ubytování ve studentské rezidenci zahrnuje plnou penzi, a kromě toho nabízejí tato zařízení také možnost účastnit se aktivit nejrůznějšího druhu – ať už se jedná o sportovní činnosti, hudbu a umění, vědecké aktivityaj. Určitou nevýhodou ubytování ve studentské rezidence je omezení kontaktu na uzavřenou skupinu studentů. Vždy však záleží na osobních preferencích.
Postup vyřizování pobytu na střední škole v zahraničí
Postup vyřizování pobytu na střední škole v zahraničí se samozřejmě může program od programu lišit. Obvykle však probíhá v následujících krocích:
Přihláška ke studiu se standardně podává zhruba půl roku před plánovaným nástupem na střední školu.
U některých škol lze podat přihlášky i dva měsíce před začátkem, nicméně, obecně platí, že čím dříve je přihláška podána, tím vyšší je šance na splnění speciálních požadavků.
Pravidla chování na zahraniční střední škole
Během pobytu v zahraničí se student zavazuje k dodržování určitých pravidel chování. V případě jejich závažného porušení může být pobyt studenta okamžitě ukončen, a to bez náhrady poplatku za program.
Co mezi taková pravidla patří?
- Máte po přečtení tohoto článku poněkud smíšené pocity a možná byste středoškolské studium dokončili raději ve své vlasti? Přihlaste se na OA Praha! Zde můžete získat mezinárodní anglickou maturitu. Po absolvování studia získáte mezinárodně platný certifikát opravňující k přijetí na zahraniční vysoké školy bez přijímacích zkoušek.
Komentáře
Neuen Kommentar hinzufügen